Jaką roletę wybrać na duże okna?

Masz niewymiarowe okna lub chcesz zasłonić okna balkonowe i… brak ci już pomysłów? Nie martw się, firany i zasłony to nie jedyne rozwiązanie. Podpowiemy, jaką roletę wybrać na duże okna.

Jak wybrać rolety na duże okna? Rolety na wymiar

Choć w sklepach, również stacjonarnych, znajdziesz szeroki wybór rolet pod kątem wymiarów, w praktyce często są one niedopasowane do twoich potrzeb. Rozwiązaniem są rolety na wymiar, które zamówisz również przez internet, w przystępnych cenach. Wystarczy, że podczas składania zamówienia podasz ich szerokość oraz wysokość (większość sklepów, producentów, na swojej stronie dokładnie opisuje, jak wymierzyć okno pod rolety).

W przypadku okien wielkogabarytowych czasami konieczny jest montaż na większej rolce lub montaż rolet w kasecie. W innym wypadku całość wyglądałaby nieestetycznie lub nie byłaby wytrzymała.

Na koniec zastanów się, jaki rodzaj rolet chcesz wybrać na okna. Rolety dzień noc, plisy i rolety rzymskie porównasz na https://lagusto.pl, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i cen. My krótko omówimy ich najważniejsze cechy.

Rolety dzień noc

Rolety dzień noc to stylowe i praktyczne rozwiązanie. Złożone są z dwóch warstw – przezroczystej i nieprzezroczystej, które nakładając się na siebie, skutecznie chronią przed słońcem lub wręcz przeciwnie, wpuszczają je do środka. Regulowane są przy pomocy dołączonego do zestawu sznurka, można je dowolnie podnosić lub opuszczać.

Takie rolety są wykonane ze stosunkowo lekkich materiałów, dzięki czemu są dobrym rozwiązaniem nawet na duże okna, zwłaszcza balkonowe. W większości przypadków rolka nie musi być wzmacniana, ponadto ten rodzaj rolet jest szeroko dostępny w wersji bezinwazyjnej – mocuje się je za pomocą przyssawek lub haczyków.

Rolety plisy

Równie nowoczesne są rolety plisowane. Ich największą zaletą jest to, że można zwijać je zarówno od dołu, jak i od góry okna (ta opcja jest niedostępna w żadnym innym rodzaju rolet). Można w dowolnej chwili zadecydować, która część okna jest osłonięta, co bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku dużych konstrukcji. Tak jak rolety dzień noc są lekkie, mogą być montowane w sposób bezinwazyjny.

Ponadto występują w różnych wariantach. Gładkie rolety posiadają jednolitą powierzchnię po obu stronach, w zależności od grubości materiału, oferują zróżnicowaną przezierność. W mocniej nasłonecznionych pomieszczeniach można zastosować rolety perłowe, które są wykończone w taki sposób, aby odbić większą ilość promieni słonecznych, minimalizując tym samym nagrzewanie się wnętrz, bez konieczności ich całkowite zaciemnienia. I ostatnim rodzajem są rolety zaciemniające, które nie przepuszczają promieni słonecznych – to dobre rozwiązanie do sypialni, pomieszczeń biurowych.

Rolety rzymskie

Spośród tych trzech propozycji, rolety rzymskie są najbardziej dekoracyjne, efektowne. Różnią się tym, że podczas zwijania, tworzą poziome zakładki, równoległe fałdy. Są eleganckie, stanowią ciekawy wystrój okna, lecz jednocześnie są najmniej uniwersalne. Nie będą pasować do każdego wystroju, np. nowoczesnego. Ponadto mogą okazać się zbyt ciężkie na duże okna, co uniemożliwi ich bezinwazyjny montaż. Tutaj kluczowe znaczenie będzie mieć rodzaj tkaniny, z której zostały wykonane. Len i materiał firanowy nie będzie sprawiać takich problemów, ale już bawełna czy tkaniny syntetyczne mogą. Wybór rolety rzymskich na duże okna warto skonsultować ze specjalistą.

 

Możesz również polubić…