Jaką płytę OSB wybrać – jedno czy wielowarstwową?

Wybierając materiały drewnopochodne zawsze musimy określić wcześniej nasze potrzeby oraz sposób ich wykorzystania. To samo dotyczy oczywiście wyboru odpowiedniego modelu płyty OSB, ponieważ na rynku znajdziemy płyty o różnej grubości oraz różnej liczbie warstw. Jednowarstwowe modele cechują się mniejszą wytrzymałością i ograniczonymi parametrami technicznymi, jednak doskonale sprawdzają się w podstawowym wykorzystaniu w warunkach suchych.

Na przykład płyta OSB 1 należy do delikatnych produktów, dlatego wykorzystamy ją przede wszystkim wewnątrz budynków z odpowiednim jej zabezpieczeniem. Jej atutem jest niska cena, jednak płyta ta wykorzystywana jest przede wszystkim w celach dekoracyjnych lub w podstawowych pracach. Dużo bardziej popularnym modelem jest płyta OSB 2, która już może przenosić obciążenia i idealnie spisuje się jako płyta stolarska. To z niej bardzo często tworzone są konstrukcje meblowe lub wykończenia wnętrz mieszkalnych. Te płyty również doskonale reaguje w suchym środowisku, dlatego jeżeli spodziewamy się wilgoci, to zabezpieczamy ją preparatami ochronnymi.

Wielowarstwowe i bardziej wytrzymałe modele

Wyższe modele płyt OSB z numeracja 3 i 4 są zdecydowanie bardziej wytrzymałe oraz składają się z większej liczby warstw wiórów. Im więcej warstw, tym większa wytrzymałość materiału, pamiętajmy o tym. Te płyty przygotowano już z myślą o wykorzystywaniu w warunkach zewnętrznych, w tym również w trudnych i wilgotnych miejscach. Odpowiednia konstrukcja i wielowarstwowość wiórów oraz wzbogacenie ich o sklejkę wodoszczelną to ich atut. Ponadto najwyższe modele cechują się większym przenoszeniem obciążeń, co jest niezbędne przy tworzeniu elementów konstrukcyjnych.

Ostatecznie model wybranej płyty OSB oraz liczba jej warstw zawsze powinny być podyktowane naszymi potrzebami i celami. Jeżeli mamy wątpliwości to przed zakupem warto zapoznać się ze specyfikacją techniczną danego modelu oraz potencjałem jego zastosowania. Zawsze możemy również skonsultować to z producentem lub dystrybutorem, który wesprze nas w procesie zakupowym. Od wyboru odpowiedniego modelu i grubości płyty OSB może zależeć nasze bezpieczeństwo lub zdrowie, dlatego tego nie bagatelizujmy.

Możesz również polubić…