Jakie oświetlenie do salonu wybrać?

Oświetlenie w salonie pełni kilka funkcji. Przede wszystkim powinno być użyteczne, jednak ważne jest również dopasowanie światła do naszych preferencji i skomponowanie lamp z wystrojem wnętrza. Podpowiadamy, jakie oświetlenie w salonie wybrać!

Praktyczne aspekty oświetlenia w salonie

Jeśli spędzasz dużo czasu w salonie pamiętaj, by zainwestować w kilka różnych źródeł światła. Główne oświetlenie powinno jak najbardziej przypominać światło dziennie – unikaj ostrych, zimnych żarówek, które wieczorem i w nocy mogą negatywnie wpływać na Twój wzrok. Możesz zainstalować duży żyrandol z kilkoma żarówkami na środku pomieszczenia, jednak lepszy efekt zyskasz wykorzystując różne źródła światła. Doskonale sprawdzi się lampa stojąca, którą wykorzystasz podczas czytania książki lub oglądania filmu, kiedy większy komfort zyskasz w półmroku. Jeśli w Twoim salonie stoi również stół jadalny, powinieneś zamieścić główny żyrandol nad nim lub dodatkowo oświetlić go niewielkimi lampami ściennymi.

Oświetlenie a salon w stylu minimalistycznym

Oświetlenie pełni również funkcję ozdobną. Dobrze dobrane lampy doskonale komponują się z aranżacją wnętrz. Salon w stylu minimalistycznym możesz uzupełnić o proste, geometryczne lampy podłogowe – w szczególności “loftowe” lampy metalowe oraz te z prostokątnymi kloszami w stonowanych, pasujących do reszty aranżacji kolorach. Sprawdzą się również światła ledowe na podwieszanym suficie. Unika się ozdobnych, wielkich żyrandoli oraz lamp z materiałowymi abażurami. Jako główne, sufitowe źródło światła sprawdzą się plafony oraz proste, podłużne żyrandole. W dużym, minimalistycznym salonie możesz dodatkowo zamontować lampy naścienne: zwykle wykorzystuje się panele ledowe w prostych, geometrycznych kształtach.

W każdym sklepie meblowym znaleźć można dziesiątki lub setki kloszy, żyrandoli i abażurów. Staraj się, by wykorzystywać produkty pasujące do stylistyki mieszkania tak, by stanowiły dobraną kompozycję z meblami, dodatkami i kolorystyką pomieszczenia.

Możesz również polubić…