Materiały energetyczne do rolet – jak wykorzystać je do oszczędzania energii

Okna są jednym z głównych punktów kulminacyjnych w domu, wpadają tutaj ciepło oraz światło słoneczne, ale także ucieka ciepło. Aby zapobiec temu, wiele osób decyduje się na zamontowanie rolet. Ale czy wiesz, że wybór odpowiedniego materiału do rolety może przyczynić się do oszczędzania energii? Oto kilka wskazówek, jakie warto przeanalizować przed wyborem odpowiedniego materiału do rolet.

1. Jak wpływa materiał na izolację termiczną?

Nie wszystkie materiały do rolet są stworzone równo, a ich izolacyjność termiczna jest różna w zależności od typu materiału. Najpopularniejsze materiały używane do produkcji rolet to: tkaniny, PCV, aluminium oraz drewno. Najskuteczniejsze będą zawsze rolety zbudowane z kilku warstw, które lepiej tłumią ciepło.

2. Cechy materiału

a. Tkaniny

Rolety wykonane z tkanin są bardzo popularne ze względu na ich dostępność, bogactwo wzorów oraz wygodę. Niestety, tkaniny nie są najlepszym rozwiązaniem izolacyjnym, między innymi ze względu na duże rozmiary oczek w tkaninie. Jednak na szczęście istnieją specjalne tkaniny, takie jak np. Blackout, które pomagają zatrzymać ciepło.

b. PCV

PCV to wytrzymały, wodoodporny i łatwy w utrzymaniu materiał, który świetnie nadaje się do rolet. Rolety PCV mają wysoką izolacyjność termiczną i mechaniczną, idealne do stosowania w łazienkach czy kuchniach. Dodatkowo, rolety PCV są łatwo dostępne w sklepach budowlanych i zazwyczaj są tańsze niż rolety wykonane z innych materiałów.

c. Aluminium

Rolety aluminiowe są bardzo skutecznym rozwiązaniem izolacyjnym, ponieważ ich rdzeń jest wypełniony specjalnym materiałem, który zatrzymuje ciepło. Aluminium jest też odporny na warunki atmosferyczne i wilgoć, co sprawia, że rolety aluminiowe są łatwe w utrzymaniu.

d. Drewno

Rolety drewniane, choć przynoszą nam myśli o wytworności i cieple domu, to jednak w tym przypadku musimy liczyć się z wyższymi kosztami. Rolety drewniane są jednym z najskuteczniejszych rozwiązań, ponieważ drewno jest naturalnym izolatorem. Rolety te świetnie izolują ciepło jak i dźwięk.

3. Ciemne tkaniny i powłoki termoizolacyjne

W przypadku rolet, ciemne tkaniny lub powłoki termoizolacyjne to klucz do sukcesu. Gdy na zewnątrz jest gorąco, rolety izolacyjne zapobiegają migracji ciepła, pozwalając utrzymać przyjemną temperaturę w pomieszczeniu. Nawet kiedy na zewnątrz jest mroźno, rolety izolacyjne uniemożliwiają ucieczkę ciepła, dzięki czemu pomieszczenie jest cieplejsze i przyjemniejsze.

4. Uszczelnienia

Obecność szczelin wokół rolety może spowodować ucieczkę powietrza i błyskawiczne cykliczne ochłodzenia lub nagrzewanie pomieszczenia. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy producer zastosował uszczelki, które zminimalizują ucieczkę ciepła.

5. Samodzielna wymiana materiału

Jeśli posiadasz już rolety, można pomyśleć o zainstalowaniu nowych materiałów. Wymiana materiału na bardziej izolujący termicznie będzie kosztowała znacznie mniej niż zakup całkowicie nowych rolet. Można tylko wymienić worek rolety dla powierzchni pojedynczych szyb.

Podsumowanie

Wybierając materiał na rolety, skup się przede wszystkim na izolacji termicznej. Im lepsza będzie izolacyjność materiału, tym mniejsze będą twoje rachunki za energię. Pamiętaj, aby nie kierować się jedynie względami kosztowymi, a wybrać materiał najlepiej odpowiadający twoim potrzebom, a ta decyzja zwróci się już po pierwszych miesiącach użytkowania.

Możesz również polubić…