Jak umeblować kuchnię w stylu nowoczesnym?

Styl urządzenia kuchni zależy od wybranych mebli, dodatków oraz układu, w jakim pomieszczenie jest zaaranżowane. W celu zachowania spójności i harmonii kompozycyjnej wszystkie elementy wyposażenia warto dobierać do wyglądu pozostałych pomieszczeń w budynku. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak umeblować kuchnię w stylu nowoczesnym. Jeśli interesuję Cię ten temat, zapoznaj się z dalszą częścią wpisu.

Co wyróżnia nowoczesne kuchnie?

Nowoczesne kuchnie wyróżniają się przede wszystkim wygodą, funkcjonalnością oraz przestrzenią dopasowaną do potrzeb użytkownika. W tym przypadku nie istnieje konkretny szablon pozwalający urządzić pomieszczenie według jednego wzorca. Wiele zależy od jakości projektu oraz inwencji architekta. Styl ten daje bowiem dużo możliwości, jeśli chodzi o dobór mebli oraz ich ustawienie. Najważniejsze jest tu zachowanie zasad ergonomii. Każdy element musi mieć swoje miejsce i być łatwo dostępny dla użytkowników. Wszystko po to, by przebywanie wewnątrz było jak najbardziej komfortowe.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Eltop, oferującej meble na wymiar w Warszawie: Z punktu widzenia funkcjonalności nowoczesnej kuchni duże znaczenie ma odpowiednie ustawienie zarówno mebli, jak i sprzętów AGD. Pomieszczenie musi być zaprojektowane w taki sposób, aby jego układ ułatwiał przygotowanie posiłków oraz wykonywanie pozostałych obowiązków w kuchni. Niezwykle ważne jest wydzielenie 5 podstawowych stref roboczych, czyli sektorów ułatwiających poruszanie się wewnątrz pomieszczenia. Mowa tu o strefie zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania oraz gotowania. Istotne jest, aby były one ustawione właśnie w takiej kolejności. Dzięki temu zasady ergonomii zostaną zachowane, a kuchnia będzie mogła być określana jako w pełni nowoczesna.

Jak dobrać meble do nowoczesnej kuchni?

Podczas urządzania nowoczesnej kuchni inwestorzy mają dużą dowolność w doborze mebli. Nie ma bowiem żadnych sztywnych zasad narzucających konkretny rodzaj czy kolor blatów i szafek. Warto jednak znać aktualne trendy, pomagające w wyborze odpowiedniego wyposażenia. W kuchniach zaaranżowanych na styl nowoczesny dominują proste formy i naturalne materiały (drewno oraz kamień). Ważny jest tu minimalizm i brak widocznego przepychu. Dotyczy to zarówno otwartych na salon kuchni z wyspą, jak i zamkniętych wnętrz o niewielkim metrażu. Wynika to ze wspomnianej wyżej funkcjonalności – w pomieszczeniu powinny znajdować się wyłącznie elementy, które są tam naprawdę potrzebne.

Decydując się na budowę kuchni w stylu nowoczesnym, warto podjąć współpracę z architektem wnętrz. Warszawa to miasto, w którym istnieje wiele firm oferujących usługi tego typu. Dzięki dużemu doświadczeniu i branżowej wiedzy najlepsi projektanci są w stanie dopasować wygląd pomieszczenia do indywidualnej wizji przedstawionej przez inwestora. Profesjonalny architekt nie tylko wykona dla Ciebie projekt wymarzonej kuchni, ale także pomoże w wyborze dostawcy mebli oraz będzie czuwał nad prawidłową realizacją opracowanej przez siebie koncepcji.

Możesz również polubić…