Jak dobrze dobrać rolety, aby minimalizować straty energii
Rolety to nie tylko element dekoracyjny w naszych domach, ale również doskonałe narzędzie, które pomaga nam zaoszczędzić energię. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na dobór właściwych rolet, aby móc cieszyć się spadkiem rachunków za ogrzewanie i klimatyzację. W tym artykule przedstawimy kilka porad, które pomogą Ci wybrać odpowiednie rolety, aby ograniczyć straty energii.
1. Materiał rolety
Materiał rolety ma duże znaczenie dla izolacyjności termicznej pomieszczenia. Najlepiej sprawdzą się rolety wykonane z tkanin o wysokiej gęstości, które dobrze blokują przepływ powietrza. Oczywiście nie powinno to oznaczać jednocześnie, że roleta nie przepuszcza światła. W sklepach można znaleźć wiele rodzajów tkanin, które będą odpowiednie do wyklejenia rolety i spełnią dostosowane wymagania.
2. Kolor i odcień rolety
Kolor i odcień rolety to również ważny aspekt dla izolacji cieplnej. W zależności od koloru, roleta będzie przyciągać lub odbijać promienie słoneczne. W przypadku pokojów wystawionych na słońce warto wybrać ciemniejsze odcienie, które będą pochłaniać promienie słoneczne, zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia. Dla pomieszczeń zacienionych rolety w jaśniejszych tonacjach będą lepszym wyborem, by odbijając na białych ścianach wprowadzić więcej światła do wnętrza.
3. Rozmiar i rodzaj rolety
Rozmiar i rodzaj rolety również wpływa na izolacyjność termiczną. W przypadku dużych okien warto wybrać rolety pełnozaciemniakowe, gdzie tkanina nachodzi na boki, od góry i od dołu (tzw. “black-out”), zamiast zwykłych, których tkanina zwisa swobodnie. Dzięki temu pomieszczenie zostanie zupełnie odcięte od nagrzewających promieni słonecznych, co przyniesie pozytywne rezultaty. Z kolei w przypadku małych i średnich okien, można wybrać rolety wolnostojące – wystarczy ustawić je w dowolnym miejscu i cieszyć się niższym rachunkiem za energię.
4. Montaż rolety
Montaż rolety również ma wpływ na izolacyjność termiczną. Warto pamiętać, aby roleta była umieszczona blisko szyby okiennej, aby zapobiec tworzeniu się przestrzeni powietrznej pomiędzy szybą a roletą. W tym miejscu wykorzystanie uszczelek gumowych na bokach rolety może być bardzo pomocne. Dzięki temu zmniejszymy straty ciepła, tym samym oszczędzając energię.
5. Częstotliwość użytkowania
Należy zaznaczyć, że nawet wybór najlepszych rolet nie zawsze oznacza oszczędność energii. Ważnym czynnikiem jest bowiem częstotliwość, z jaką używamy rolet. Każde otwarcie czy podniesienie rolety powoduje stratę ciepła, a zatem warto zastanowić się nad tym, jak często korzystamy z niej i czy nie jest zbytecznym dodatkiem, który generuje dodatkowe koszty. Warto dobierać rolety do potrzeb i stylu życia, a także zachować zdrowy rozsądek w kwestii ich użytkowania.
Podsumowując, dobór rolet ma kluczowe znaczenie dla izolacyjności termicznej pomieszczenia. Wybierając odpowiedni kolor, materiał, rozmiar, typ i sposób montażu rolet, możemy skutecznie zminimalizować straty energii, a w konsekwencji zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie czy klimatyzację. Odpowiednie dobranie rolety to inwestycja przyszłościowa, która zwróci się nam w długim okresie czasu poprzez bigger oszczędności w naszych finansach i pozytywne działanie dla środowiska naturalnego.
Najnowsze komentarze