Florencja zabytkowa

Florencja to jedno z najbardziej znanych włoskich miast, które każdego roku jest licznie odwiedzane przez milionów turystów chcących poznać je, zachwycić się nim i na własne oczy zobaczyć florenckie zabytki, które przetrwały wieki. Jakie Florencja zabytki w sobie skrywa? Takie, których widok zdoła zaprzeć dech w piersi i pozostawić oniemiałym.

Zabytki w stolicy Toskanii

Florencji nie da się zobaczyć w jeden dzień – to oczywiste, dlatego jeżeli tylko tyle można poświęcić temu miastu, warto przygotować wcześniej listę zabytków, które chce się zobaczyć. A jest ich tu dość sporo.

1. Santa Maria Novella to jeden z najstarszych zabytków miasta, część kompleksu klasztornego dominikanów. W bazylice tej zobaczyć można wiele dzieł sztuki sakralnej, między innymi freski i malowidła, które zostały ufundowane przez mieszkańców. Kościół zbudowany został w XV wieku, do dnia dzisiejszego zachwyca swoją architekturą.
2. Katedra Santa Maria del Fiore to czwarta największa świątynia na świecie. Jej fasada i kopuła stały się jednymi ze znaków rozpoznawczych Florencji i Włoch. Katedra tworzy kompleks z innymi budynkami, wśród których znajdują się także baptysterium i dzwonnica. Wejście do niej jest darmowe, bilety należy nabyć, chcąc zwiedzić inne budynki kompleksu.
3. Pałac Vecchio – Palazzo Veccio to jeden z symboli miasta. Budowla powstała w XIV i na początku pełniła rolę ratusza. Tym, co go charakteryzuje, jest specyficzna wieża będąca punktem widowiskowym, skąd można spojrzeć na miasto z zupełnie innej perspektywy. Przed wejściem do pałacu stoi kopia rzeźby Dawida.
4. San Lorenzo to obszar słynący z zabytków związanych z rodem Medyceuszy i głównego targu Mercato Centrale. Na jego terenie znajduje się między innymi bazylika San Lorenzo – obecnie zobaczyć można budowlę z drugiej połowy XV wieku, jednak pierwsza świątynia w tym miejscu została zbudowana pod koniec IV wieku i prawdopodobniej była pierwszą budowlą tego typu we Florencji.

Możesz również polubić…