Aranżacja okien w industrialnym loftie – surowość i charakter

Industrialny styl wnętrz to ostatnio bardzo popularne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się zarówno w dużych, jak i małych przestrzeniach. W przypadku loftów, czyli mieszkań powstałych na bazie dawnych przemysłowych hal, aranżacja okien stanowi element równie ważny, co klimatyczne mury i surowe wykończenia. W jaki sposób warto urządzić okna w industrialnym loftie, aby podkreślić ich charakter i nadać wnętrzu niepowtarzalnego stylu?

1. Duże, przemysłowe okna jako filar wnętrza

Industrialne loft to przede wszystkim duże, przemysłowe okna, które stanowią jedną z najważniejszych ozdób mieszkań w tym stylu. Warto zadbać o to, aby okna były dobrze widoczne z każdego punktu wnętrza, dlatego warto położyć nacisk nie tylko na ich wygląd, ale także na ich położenie w pomieszczeniu. Okna powinny stanowić naturalne źródło światła i pozostawać rozwiązaniem funkcjonalnym, umożliwiającym dobre doświetlenie pomieszczenia.

2. Dekoracje okien – minimalizm i surowość

Przy aranżacji okien w industrialnym loftie zdecydowanie warto postawić na minimalizm i surowość. Wybierając modne ostatnio firany czy zasłony w stylu vintage, można naruszyć charakter wnętrza i zepsuć jego klimat. Zamiast tego, warto wybrać rolety, plisy lub zasłony wykonane z materiału najczęściej pojawiającego się w loftach – lnu i bawełny. Proste wzory i geometryczne kształty doskonale oddadzą charakter wnętrza i uzupełnią jego vintagowe klimaty.

3. Dodatki okienne – klamki i uchwyty

Niebagatelne znaczenie dla aranżacji okien w industrialnym loftie mają także mniejsze dodatki, takie jak klamki, uchwyty i zawiasy. Tutaj warto zadbać o to, aby były one wykonane z naturalnych, surowych materiałów – najlepsze są zwłaszcza metalowe dodatki, patynowane i ozdobione grubymi śrubami. Profesjonalne sklepy oferują szeroki wybór takich elementów, które można swobodnie dobierać do reszty wyposażenia wnętrza.

4. Wysokie okna – jakie rozwiązania warto wybrać?

Wysokie okna w loftach to nie tylko piękny widok z mieszkańca, ale również okazja do zabawy aranżacyjnej. Przy tak dużych przeszkleniach dobrze sprawdzą się między innymi rolety dzień-noc, które pozwalają płynnie regulować nasłonecznienie pomieszczenia, czy też rolety rzymskie, które dodatkowo osobno przytwierdzone do ram, uwydatnią surowe kształty okien. W przypadku nieco mniejszych okien, warto zdecydować się na minimalistyczne zasłony lub plisy, które umożliwiają łatwą regulację natężenia światła.

5. Popularne rozwiązania – okna przesuwne

W przypadku loftów, w których nie ma możliwości zlokalizowania okien o wielkości całej ściany, warto zdecydować się na alternatywne rozwiązania, w tym między innymi na nowoczesne okna przesuwne. Proste w konstrukcji, ale jednocześnie bardzo nowoczesne i stylowe, okna przesuwne zapewnią doskonałą jakość światła oraz bardzo dobry dostęp do przestrzeni zewnętrznej. Klasycznie wykończone ramy w kolorze srebrnym lub stalowym będą idealnie dopełniać wintagową aranżację loftu.

Możesz również polubić…